
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 4.096 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 78 µA |
| Max Output Voltage | 4.096 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Shunt Current | 15 mA |
Stock: 2994
Distributors
pcbx
Unit Price$1.28923
Ext.Price$1.28923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.28923 | $1.28923 |
| 10 | $0.95154 | $9.51540 |
| 25 | $0.86946 | $21.73650 |
| 50 | $0.82155 | $41.07750 |
| 100 | $0.77627 | $77.62700 |
| 300 | $0.74084 | $222.25200 |
| 500 | $0.70703 | $353.51500 |
| 1000 | $0.68223 | $682.23000 |
| 3000 | $0.65060 | $1951.80000 |
| 5000 | $0.63863 | $3193.15000 |
